•  
  •  
Zimowe Igrzyska Olimpijskie - Stoch Zimowe Igrzyska Olimpijskie - Stoch Wikipedia
09 luty 2014 Napisał 

Soczi 2014 skoki narciarskie: Rekordowy skok Kamila Stocha. Video

 

Zimowe Igrzyska Olimpijskie nabierają tempa. Podczas drugiego dnia rywalizacji zaprezentowali się najlepsi skoczkowie świata. Na mniejszym obiekcie bezkonkurencyjny okazał się Kamil Stoch. Mistrz świata z Val di Fiemme skokami na odległość 105.5 i 103,5 metra i łączoną notą 278,0 punktu wyprzedził Słoweńca Petera Prevca oraz Norwega Andersa Bardala.


Pięćdziesięciu najlepszych zawodników wyłonionych drogą wcześniejszych kwalifikacji zaprezentowało się podczas pierwszego olimpijskiego konkursu skoków narciarskich. Na skoczni pokazała się cała czołówka pucharowej rywalizacji. Na starcie zobaczyliśmy także czterech reprezentantów Polski. Podczas pierwszej serii konkursowej najdalej poszybował reprezentant gospodarzy Mikhail Maksimochkin. Rosjanin wylądował na 104 metrze. Pozostałe składowe noty końcowej dały dziesiątą lokatę po pierwszej serii. W trakcie konkursu znakomicie zaprezentowała się trójka Łukasza Kruczka.

 

Tylko Dawidowi Kubackiemu nie udało się awansować do drugiej serii. Biało-czerwony ostatecznie został sklasyfikowany na 31 lokacie. Kamil Stoch, Jan Ziobro i Maciej Kot byli w stanie wywalczyć miejsca w pierwszej dziesiątce. Liderem po pierwszej serii był mistrz świata z Val di Fiemme. Złoty medalista wylądował na 105,5 metrze i był w stanie wywalczyć nowy rekord skoczni. Wywalczona odległość była także najlepszą podczas pierwszej serii konkursu.

Druga część rywalizacji także przebiegała pod dyktando Stocha. Biało-czerwony mimo trudnych warunków atmosferycznych oddał najdłuższy skok. Druga odległość była dwa metry krótsza od pierwszej, ale pozostałe składowe nowy końcowej pozwoliły ze zdecydowaną przewagę pokonać rywali. Drugi okazał się Pter Prevc, który do Polaka stracił 13 punktów. Na najniższym stopniu podium zameldował się Anders Bardal.

W drugiej serii oprócz reprezentanta gospodarzy, który skacząc 90,5 metra zmagania zakończył na 29 lokacie to największy spadek zanotował Jurij Tepes. Słoweniec spadł to trzeciej dziesiątki. Obrońca złotego medalu Simon Ammann uplasował się na 17 lokacie oddając dwa równe skoki. W drugiej serii dobrze zaprezentowali się Austriacy.

Gregor Schlierenzauer i Thomas Morgenstern przez długi czas mieli najdłuższą odległość drugiej serii. Podopieczni Alexandra Pointnera byli bliscy wywalczenia awansu do pierwszej dziesiątki. Były lider pucharu świata zmagania zakończył na 11 miejscu, a wracający po kontuzji Morgenstern uplasował się dwie lokaty dalej.

 


Media